Doğu Express Turu

Doğu Express Turu

Ara


Doğu Express Turu

1. Gün: Antalya-Erzurum                                                                                                                                                                                                                                                                         Saat 04:00'te daha önce bildireceğimiz alınış noktalarında buluşup Havalimanına geçiyoruz.  06:10'da  THY ile  Ankara aktarmalı  Erzurum uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Saat 10:30'de Erzurum’da rehberimizle buluşup  Erzurum şehir turumuza başlıyoruz.  Erzurum’da öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.  Yemek sonrasında Anadolu Selçuklu dönemine ait Ulu Camii, Osmanlı Eseri Lala Paşa Camisi, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese’yi gezip, Erzurum Kalesi ve Saat Kulesini panoramik olarak izledikten sonra, Türk – İslam Eserler Müzesi Yakutiye Medresesi, Taşhan Oltu Taşı Atölyelerini  görüyoruz. Erzurum Kongresi’nin yapıldığı Kongre Merkezi’ni gezip, Erzurum şehir turumuzu tamamladıktan sonra Sarıkamış’a hareket ediyoruz. Avrupa’nın en iyi karına sahip Sarıkamış’ta otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Grand Ekinata Toprak Otel)
2. Gün: Sarıkamış Kayak Merkezi, Ani Harabeleri ve Kars Şehir Turu
Otelimizdeki kahvaltının ardından telesiyej ile Sarıkamış Kayak merkezine çıkıyoruz. Kayak merkezinde geçirdiğimiz zamanın ardından geri dönüyoruz. Sarıçam ormanlarının arasında Sarıkamış’a hâkim bir noktaya inşa edilmiş olan, Ruslar döneminde kraliçe Katerina için yaptırılan Av Köşkünü görüp, hemen altında teneke mahallesini izliyoruz. Rusların Eski Tren Vagon Fabrikası kalıntılarını fotoğraflıyoruz. Daha sonra Doğu Anadolu’da Osmanlı’nın Ruslara karşı mücadelesinde tarih sayfalarına 22 Aralık 1915 Sarıkamış Harekâtı olarak geçen ve 80.000’in üzerinde şehit verdiğimiz Sarıkamış’ta, anma törenlerinin yapıldığı alanları ve Allahuekber Dağı Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Rehberimizin vereceği bilgilerin ışığında Sarıkamış’tan ayrılıyor, 2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınan Arpaçay’ın kenarında kurulu Ani Harabeleri  turumuza başlıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saat sürecek gezimizde, Ermeni ve Selçuklu kültürü yapıtlarının yer aldığı eserler arasında Anadolu topraklarındaki ilk Türk Camisi olan Ebul Menuçehr Camii, Alparslan’ın Anadolu’yu fethi sonrası camiye çevrilen Ana Katedral, Surp Pirgiç (Keveli Kilisesi) ve birçok tarihi eseri görüyoruz. 1000 Mabetli Ani Harabelerinden ayrılıyoruz ve doğunun Paris’i olarak adlandırılan Kars’a varıyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Kars şehir turumuza başlıyoruz. 40 yıl Rus esaretinde kalan ve Hollandalı mimarlar tarafından ızgara planlı sokakları ve Baltık Mimarisinde Eski Rus evleriyle adeta bir açık hava müzesini andıran Kars’ta; birçok eski Rus yapısını, Doğunun Ayasofya’sı olarak adlandırılan On İki Havariler Kilisesi’ni (Kümbet Cami) görüyoruz. Kars çayının hemen yanı başındaki Osmanlı Hamamları ve Taş Köprü’yü görüp otele geçiyoruz. Otelde akşam yemeği ve konaklama (Kars Winter City Otel)
3. Gün: Çıldır Gölü Turu
Otelimizdeki kahvaltının ardından, Kars Cephesi Tarihi Harp Müzesini gezdikten sonra  1965 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek rakımdaki göllerinden olan ve kış döneminde buz tutması ile ünlü Çıldır Gölüne ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi gölden çıkarılan sarı balık ve yöresel menüler şeklinde aldıktan sonra(Ekstra), rengarenk süslemeleri ile bizleri bekleyen Atlı Kızaklarımız ile Çıldır Gölünden turumuza devam ediyoruz.  Çıldır gezimizi fotoğraf molası ile tamamlıyor, Kars’a geri dönüyoruz. Meşhur Kars Kaşarı, Gravyeri ve Bal alışverişleri için serbest zamanın ardından tren için son eksiklerimizi tamamlıyoruz. Otelimize geçip akşam yemeğimizi alıyoruz. (Konaklama Kars Winter City Otel)
4. Gün: Doğu Ekspresi ile Kars - Sivas Seyahati 
Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Kars Tren garına transfer oluyor ve TCDD Doğu Ekspresinde yerimizi alıyoruz. Saat 08:00 'de hareket edecek Doğu Ekspresi seyahatimize başlıyoruz. Özellikle Kış manzaralarının en güzelini sunan Kars - Erzurum - Erzincan hattını gündüz saatlerinde geçmenin verdiği bol manzaralı, 15 saatlik keyifli bir seyahat bizi bekliyor olacak. Akşam saatlerinden sonra Sivas’a ulaşıyoruz. Sivas garında trenden inip bizi bekleyen otobüsümüze biniyoruz ve otele geçiyoruz. (Sivas Köşk Otel)
5. Gün:Sivas, Kayseri, Nevşehir,Antalya’ya dönüş
Kahvaltı sonrası otelden ayrılıp 1993 yılında yakılması sonucu 33 aydın ve sanatçının yanarak hayatını kaybettiği Madımak Oteli’ni geziyoruz. Daha Sivas Kongre Binası’nı gezip Kayseri üzerinden  Nevşehir’e ulaşıyoruz. Kapadokya’yı panoramik gördükten sonra Antalya’ya dönüş için yola çıkıyoruz.

  • THY ile Antalya/Ankara/Erzurum,  uçak bileti
  •  Kars - Sivas Doğu Ekspresi Bileti 
  •  Programda yer alan geziler, Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
  • 1 gece Sarıkamış Grand Ekinata Toprak Otel'de akşam yemeği dahil konaklama
  • 2 Gece Kars Winter City Otel’de akşam yemeği dahil konaklama
  • 1 gece Sivas Köşk Otel’de oda kahvaltı konaklama
  •  Zorunlu Seyahat Sigortası
  • Sarıkamış telesiyej ücreti

  İlk Gün Sabah Kahvaltısı

• Tren seyahatinde alınan tüm öğünler
• Müze Ören yeri Giriş Ücretleri
• Tüm Öğle yemekleri 
• Otellerdeki yemekler esnasında alınan içecekler
  Atlı kızaklarla Çıldır Gölü turu